«Дані, ось нова нафта» влучно підмітив ще у 2006 році британський математик та підприємець Клайв Хамбі. Але на відміну від нафти, дані не є дефіцитними, вони не закінчуються і їх можна використовувати повторно.
Понад 5 млрд жителів Землі користуються інтернетом, і приблизно 40 % всього веб трафіку відстежується Google. У 2022 році ~80,9 % доходів Alphabet («матері» Google) було отримано саме від реклами. Бачите, на даних про вас із нами робляться непогані гроші.
Кожен клік, кожна відвідана сторінка, кожен пошуковий запит може бути використаний для створення реклами, націленої на користувача. Наприклад, за допомогою системи торгів у режимі реального часу (RTB) рекламодавці використовують інформацію отриману із зібраних даних задля таргетування своїх оголошень на потрібних їм користувачів Google. Звісно, Alphabet використовує зібрані дані не тільки для показу реклами, але і для вдосконалення своїх продуктів та сервісів, а також для розуміння тенденцій.
Ми говоримо найбільше про Alphabet/Google не тому, що він «поганий», а тому, що він величезний, мало не всім відомий і відносно прозорий. В інтернеті збирається набагато більше інформації про нас, ніж можна уявити. Дані про користувача можна отримати різними методами: кукі, відстеження IP-адрес, аналіз поведінки користувача тощо. Пошукові запити, геолокація, історія перегляду, дії в застосунках та сервісах, інформація про пристрої тощо — усе це може бути зібрано та використано всупереч бажанням користувача.
Персональні або особисті дані — це будь-які дані, пов’язані з особою, з допомогою яких цю особу можна ідентифікувати (наприклад, ваше повне ім’я, місце народження тощо, а в деяких випадках навіть IP адреса). Персональні дані — основа піраміди «дані → інформація → знання». Дані структуруються, перетворюються на інформацію, з якої отримуються інсайти і кристалізуються знання. Отримання таких знань про вас персонально, а чи як представника певної групи осіб і є метою різних компаній — наприклад Google.
Ми шукаємо в Google, серфимо інтернет в Google Chrome, дивимося Yotube, користуємося Gmail, наші фото вивантажуються в Google Photo тощо… І понад 70 % з нас робить це зі смартфонів на андроїді, переважна більшість із яких має встановлені сервіси Google. Тож компанія знає про нас якщо не все, то дуже багато.
Майже все зі списку можна вирішити налаштуваннями пристрою чи браузера, зміною браузера на більш захищений, відмовою від відповідного застосунка. Але встановлюючи застосунки на iOS/Android, ми даємо їм доступ до персональних даних, користуємося застосунками соцмереж чи магазинів, а не їхніми аналогами в браузері для кращого контролю, даємо доступ до геолокації тощо. Бо це зручно: розраховуватися за комфорт приватністю. Але ж це не обов’язково!
Щоби не бути перед технологічними гігантами як на долоні, і діяти, водночас, не менш технологічними методами, потрібно розуміти, як вони нас вивчають.
Завдяки Загальному регламенту про захист даних (GDPR), вебсайти тепер надають користувачам із ЄС можливість вибирати, які дані вони хочуть поділитися. Це означає, що відвідувач може вибрати, чи хоче він ділитися своїми даними з рекламодавцями або іншими третіми сторонами. Поки Україна не в ЄС, змінюючи геолокацію на європейську країну з більш строгим підходом до приватності, ви посилите захист своїх даних.
Для цього призначений один із режимів роботи ClearVPN 2 — «Розумне під’єднання». Він створений для захисту анонімності користувача. Комбінуючи його з переліченими вище засобами, ви зможете захистити свою цифрову приватність без серйозних компромісів із комфортом.
«Розумне під’єднання» в ClearVPN 2
На завершення, корисний список посилань на сторінки налаштувань конфіденційності та реклами деяких із найпопулярніших інтернет-сервісів компаній Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Amazon. На цих сторінках можна контролювати, які дані про вас збирають ці сервіси, а також налаштувати параметри персоналізованої реклами:
«Той, хто готовий пожертвувати основоположною свободою заради тимчасової безпеки, не заслуговує ні на свободу, ні на безпеку»
Бенджамін Франклін.
Не жертвуйте цифровою приватністю заради комфорту, бо втратите й те й інше.
Зустрічайте довгоочікуване оновлення ClearVPN — тепер, з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом, та можливістю в один дотик…
Для багатьох віддалена робота стає невід’ємним аспектом їхнього професійного життя, але багато людей все ще…
Завдяки соціальним мережам ми спілкуємося, знаходимо щось цікаве, а у часи повномасштабного вторгнення – робимо…
Інтернет – винахід людства, який є даром й прокляттям водночас. Даром, бо завдяки йому ми…
Майже все можна придбати в Інтернеті — від одягу до техніки та навіть продуктів —…
Щодня ми користуємося IP-адресою, але не всі знають, що це таке й де її можна…